ONMUŞ ELEKTRİK
Alçak gerilim, yüksek gerilim, kuvvetli ve zayıf akım konularında proje tasarımı, taahhüt ve kontrolörlük hizmeti veren sektörün lider kuruluşu...

İŞLETME

İşletme kadromuz, enerji tesislerinizin güvenli işletilmesi ve enerji arz güvenliğinizin sürdürülebilirliğini sağlamak için, tesisinize özel çözümleri ve saha desteğini mümkün olan en ekonomik şekilde sunmaktadır.

Elektrik Tesislerinin işletilmesi, Elektrik Mühendisliğinin en önemli uygulama kollarından birisidir. Bu tesislerin doğru işletilmesi genellikle pahalı yatırımlar olan elektrik donanımının uzun süre boyunca en az enerji kesintisi ve en yüksek güç kalitesi ile hizmette kalmasını sağlayacaktır.

Enerji kalitesi ve buna bağlı karşılaşılan problemler nelerdir?

Elektrik enerjisi için gerilim, frekans, kosinüsfi ve güç faktörü olarak dört temel veri enerji kalitesini tarif etmek için kullanılır. Elektrik üretim, iletim ve dağıtım tesislerinin sağlıklı bir şekilde işletilebilmesi, dağıtım şebekesine bağlı tüketici cihazların hasar görmemesi amacıyla bu değerlerde gerçekleşebilecek salınımlar için elektrik güç sistemi otoriteleri tarafından bazı sınırlamalar getirilmiştir. Sahip olduğunuz elektrik tesisatına bağlı olan yüklerin karakteristiğine göre farkında olmadan reaktif güç tüketimi ceza sınırına girebilir ve dağıtım şirketlerince yansıtılacak cezalı kabarık faturalarla ile karşılaşabilirsiniz.

Öte yandan, günümüzde elektronik ve yarı iletken teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve bu cihazların zaman içerisinde daha ucuz ve yaygın hale gelmeleri ile birlikte bunların neden olmakta olduğu harmonik etkiler;  nötr-toprak arası voltaj yükselmesi, hat kapasitelerinin düşmesi, elektrik kablolarının ısınması, kompanzasyon sistemlerinin yanması, AG şalterlerinin ve kaçak akım rölelerinin yersiz yere açarak enerji teminini inkıtaaya uğratması, elektronik kartların yanması, yazılım sistemlerinin yönettiği donanımların yanlış veya kararsız çalışması gibi problemlere neden olmaktadır.

- Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Elektrik tesisatınıza kuracağımız enerji izleme sistemleri ile tesisinizi uzaktan izleyebilir, şebekeye oluşturduğunuz yüke ait aktif güç, endüktif reaktif güç, kapasitif reaktif güç, toplam harmonik bozunma akım ve gerilim değerleri, güç faktörü gibi değerleri analiz ederek kompanzasyon sisteminizin sağlıklı çalıştığından emin olabilir, cezaya girme ihtimaliniz oluşması durumunda müdahale ederek sizi olası ekonomik kayıplardan ve kabarık faturalardan kurtarabiliriz.

Tüketim bilgilerinizi sizinle sürekli olarak paylaşarak yılın hangi ayında hangi haftasında gününde ve saatinde ne kadar enerji tükettiğinizi öğrenebilir ve enerjinizi tarifelendirmelerin sunduğu avantajlardan faydalanarak daha ekonomik kullanabilirsiniz.

Harmonik problemi tespit etmemiz durumunda ise size uygun, en doğru ve ekonomik çözümü üretmek için özel cihazlarımızla enerji kalitesi ölçümü yaptıktan sonra gerekli etüdü çalışarak, pasif veya aktif harmonik filtre temini ve montajını gerçekleştirebiliriz.

YG Tesisleri İşletme Sorumluluğu

YG tesislerinizde, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği gereklerine göre kendi bünyenizde Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yetkili bir Elektrik veya Elektrik-Elektronik Mühendisi bulunmaması durumunda dış kaynaktan, Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yetkilendirilmiş bir işletme sorumlusu tayin etmeniz gerekmektedir.

- Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Bünyemizde istihdam etmekte olduğumuz yetkili ve yetkin mühendislerimiz yönetimindeki ekat belgeli tekniker ve teknisyenlerimiz vasıtasıyla tesisinizde işletme gereklerinin fen ve mühendislik kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmesini sağlayarak, işletmenizde kaza, arıza vb. aksiliklerin yaşanmasını önleyebilir ve elektrik otoritelerine karşı temsilinizi yasalara ve yürürlükteki yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirebiliriz.

Yedek Parça Temini ve Acil Müdahale

Tesisinizde meydana gelebilecek yaşlanma & izolasyon kaybı nedenli olabilecek arıza ve duruşlar işletmenizde üretimin aksamasına ve buna bağlı ekonomik kayıpların yaşanmasına neden olacaktır. Böylesi durumlarda arızaya en kısa sürede müdahale edilmesi, gerekli yedek parçanın temini ve montajı büyük önem arz etmektedir.

- Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sizin için her zaman yedek parça ve nöbetçi arıza müdahale ekibi bulundurarak herhangi bir arıza durumunda en kısa sürede enerjinizi size geri kazandırabiliriz.